Can Dündar ve Erdem Gül Yargılandığı Davada GİZLİLİK KARARI

  0
  1

  Silah taşıyan TIR’ların durdurulmasına ilişkin görüntü ve haber yayınladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki ilk duruşma bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

  Can Dündar ve eşi Dilek Dündar sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Duruşma saat 10.00′da başladı.

  DURUŞMADAN CANLI

  MAHKEME DAVADA GİZLİLİK KARARI ALDI

  12:03: Mahkeme heyeti duruşmanın kapalı olmasına ve MİT ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davaya müdahil olmasına karar verdi.

  11.20: Duruşmanın kapalı olup olmamasının kararlaştırılması için 10 dakika ara verildi.

  11.13: Avukat Cinmen: Davadan mağdur olmaları söz konusu değil. O yüzden müdahil olamazlar.

  YENİ SAVCI: MİT VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DAVAYA MÜDAHİL OLSUN

  11.10: Yeni Savcı “MİT ile Cumhurbaşkanı Erdoğan davaya müdahil olsun” dedi.

  11.08: MİT ve Cumhurbaşkanının avukatı duruşmanın kapalı yapılması konusundaki kararı mahkemeye bıraktıklarını söyledi.

  11.08: Avukat Akın Atalay: Sayın Savcı daha başından bu kadar alıngan olacaksa uyaralım, bu daha başlangıç.

  Atalay, 3 sayfalık yazının bir kısmını okudu ve “Burada oyun oynamıyoruz. Alenen devam edelim yargılamaya” dedi.

  11.06: Can Dündar ve Erdem Gül’ün Avukatı Bahri Belen: Devlet sırrı denilen tanım hala bizim yasamızda yok. Devlet sırrını kimin koyacağının belirtilmesi lazım. Savcının talebine dayanak gösterdiği 3 sayfalık belge okunacaksa ve mahkeme bunda bir sakınca görüyorsa bunlar gizli bir oturumda zabıt katibi olmaksızın incelenebilir. Bunun dışında duruşmaların gizli yapılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum.

  11.03: Can Dündar ve Erdem Gül’ün Avukatı Tora Pekin: İddinamede gizli görüşme kayıtlarından bahsedildiği için gizlilik talep ediliyor. O 3 sayfalık dilekçeyle uzaktan yakından hiçbir alakası yok yazılanların. (7. klasörde var denilen belge 3 sayfalık bir dilekçe.)

  SAVCININ BAHSETTİĞİ BELGELER DOSYADA YOK

  10.55: Can Dündar ve Erdem Gül’ün Avukatı Tora Pekin: Savcının kendisi yeni göreve başladı. Dosyayı tam okumamış bahsettiği belgeler dosyada yok. Adil yargılama için duruşmanın açık yapılması gerekiyor. Yargılamanın aleni biçimde yapılmasının başlıcası açık duruşmadır. Mahkemeler ve duruşmalar herkese açıktır anayasa madde 141’e göre. AYM adli mekanizmayı kamuya açarak yargılamada keyfiliği önler. Açık yapılması savunma haklarının güvenliğini oluşturur. Mahkemelere olan güvenin sürdürülmesinin araçlarından biridir açık yargılama. Soruşturma savcısı genel ahlak ya da kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı bir hal olduğunu söylüyor. Selam tevhid davasındaki gerekçeyi almış savcı kes yapıştırma yöntemiyle bizim iddianameye koymuş. Görüşme kaydından bahsediyor savcı ama bizim dosyamızda böyle bir kayıt yok bu da kes yapıştırdan kaynaklanıyor. 16. ceza mahkemesinin kapalılık kararı var diyor savcı ama dosyada böyle bir bilgi de yok. Diğer husus da soruşturma savcısı dosyanın tamamının kapalı oturumda yapılmasını istiyor. Varsa gizli bir belge o duruşma kapalı yapılır sonrakiler açık yapılır. Savcının bütün bir yargılamanın kapalı olarak yapılmasını istemesini çarpıcı buluyoruz. Yasa usül ve hukuka açıkça aykırıdır tüm yargılamanın kapalı yapılması. Yargılama mahkeme huzurunda ve dışarıda medya nezdinde paralel yargılama yapılıyor. Cumhurbaşkanı yargıyı yönlendiriyor bunu AYM kararından sonra yapmış olduğu açıklamada görebiliyoruz. Adil yargılamayı önlemeye yönelik suçtur yargıyı yönlendirme. Adalet bakanı da AYM kararını hukuk cinayeti olarak değerlendirmiş yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmiştir. Kapalı oturum kararı verilirse adalet bakanı ve cumhurbaşkanı bu konuşmalarını yapmaktan ve yargıyı etkilemekten vazgeçmeyecekler. Müvekkiller de gizlilik kararı gelirse kendilerini ifade edemeyecek kamu nezdinde. Savcının var olduğunu iddia ettiği belgeler yoktur bu dosyada mahkemenin bu farkı esas almasını talep ediyorum. Savcı dosyaya yeni bir klasör koymuş ve biz bunu basından öğrendik. Bu şekilde açık yürütülen dosyasına sahip çıkmayan savcı duruşmanın kapalı yürütülmesini istiyor. Duruşmanın açık yapılmasını talep ediyoruz.

  10.54: Can Dündar ve Erdem Gül’ün Avukatı Tora Pekin: Anayasa Mahkemesi ihlal kararı dosyada müvekkillerimizin haberleri dışında bir şey olmadığını söylüyor.

  10.42: Dündar ve Gül’ün avukatları duruşmaların kapalı yapılması talebine itiraz etti. Yargılamanın aleni yapılmasını istedi.

  GİZLİ DURUŞMA TALEBİ

  10.38: Duruşmanın kapalı yapılmasına ilişkin iddia makamına mütalaası soruldu. İsnad edilen suçun casusluk olması gerekçesiyle duruşmaların tamamının kapalı yapılması talep edildi.

  10.37: MİT adına bir avukat ve Cumhurbaşkanının avukatı Hatice Özay duruşma salonunda. Duruşma sesli ve görüntülü kayda alınıyor.

  10.32: Hatay, Bursa, Gaziantep, Osmaniye,Adana Barosu sözcü ve temsilcileri de Dündar ve Gül’ün vekili olarak davaya katıldı

  10.20: Can Dündar ve Erdem Gül alkışlar arasında duruşma salonuna girdi. Hakim görüntü yayınlamanın suç olduğunu hatırlattı. Duruşma başladı.

  10.09: Aralarında Gazeteciler Mete Çubukçu, Ceyda Karan, Hasan Cemal, Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Evrensel Köşe Yazarı Ceren Sözeri ile yabancı basın örgütlerinden birçok gazeteci davayı izlemek için adliyede.

  Almanya Parlamentosundan gözlemci olarak gelen Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Diyarbakır Baro Başkanvekili Ahmet Özmen de Çağlayan adliyesinde.

  09.55: Dündar ve Gül duruşma salonunun önüne geldi. Almanya Büyükelçisi, İtalya, Hollanda başkonsolosları davayı takip ediyor.

  CHP’den İİlhan Cihaner, Barış Yarkadaş, Mahmut Tanal, Ali Haydar Hakverdi, HDP’den Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu, Meral Danış Beştaş, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Sanatçı Ferhat Tunç davayı takip edenler arasında.

  09.38: Çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci davayı takip etmek üzere duruşmanın görüleceği 14. Ağır Ceza Mahkemesi Büyük Salonu önünde bekliyor.

  09.32: Can Dündar ve Erdem Gül’ün duruşması için çok sayıda kişi Çağlayan adliyesine geldi.

  09.11: Can Dündar ve Erdem Gül adliyeye geldi.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here