Array

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Siz aklınızı mı yitirdiniz?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova bir kaç saat önce yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin Suriye’deki silahlı muhalifleri korumaya çalıştığını söyledi ve “Düşürdüğünüz Rus uçağından paraşütle atlayan pilota ateş eden silahlı grupları ‘barışçıl muhalif’ olarak mı görüyorsunuz? Siz aklınızı mı yitirdiniz?” dedi.

Zaharova açıklamasında, Suriye hükümetinin muhaliflerle yapacağı görüşmede bulunacak temsilcilerin listesini belirlediğini, Rusya Dışiileri Bakanı Lavrov’un 3-4 Aralık’ta Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısına katılacağını ve 1-2 Aralık’ta Güney Kıbrıs’ı ziyaret edecek, ülkenin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis ile bir araya geleceğini duyurdu.

Zaharova, Rusya’nın Suriye’de sivillerin ölümüne dair bir kanıt bulunmadığına da değindi. Bununla birlikte düşürülen Rus uçaklarının Türkiye tarafından herhangi bir uyarı aldıklarına dair kesin kanıtlar bulunmadığı konusunda ısrarcı olduklarını söyledi. Sözcü konuya ilişkin olarak:

“Suriye’deki eylemlerimizle ilgili suçlamaları neye dayandırdıklarını sorduğumuzda, ABD Dışişleri Bakanlığı bize, ‘Bununla ilgili tüm bilgiler internette ve sosyal medyada var’ diyor. Ancak hem ABD hem de Türkiye’nin dikkatini şuna çekmek istiyorum: İnternet ve sosyal medyada, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinden kişilerin teröristlerle petrol işi yaptığına dair haberler de var. Neden bu haberleri alıntılamıyorsunuz? Neden bu soruları gündeme getirmiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Zaharova açıklamasında Türkiye’nin teröristlere ve NATO’nun da Türkiye’nin sorumsuz davranışlarına göz yumduğunu ifade etti. Açıklamanın konuya ilişkin çarpıcı noktaları şu şekilde:

“NATO’nun, Türkiye’nin Rus uçağını vurması karşısındaki tepkisini kabul edilemez buluyoruz. Anlaşılan NATO, müttefiklik dayanışması altında Türkiye’nin her yasadışı eylemine göz yummaya karar vermiş.”

“Düşürdüğünüz Rus uçağından paraşütle atlayan pilota ateş eden silahlı grupları ‘barışçıl muhalif’ olarak mı görüyorsunuz? Siz aklınızı mı yitirdiniz? ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, paraşütle atlayan Rus pilota ateş edilmesini ‘meşru müdafaa’ olarak tanımlaması barbarca bir tavır. ABD’nin pilotumuza ateş edenler ve onun cesedi etrafında ‘dans edenlerin’ kim olduğunu bildiğine inanıyoruz. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bu konuda açıklama bekliyoruz. Paraşütle atlayan pilotumuza ateş edilmesi Uluslararası İnsancıl Hukuk kurallarının ihlalidir.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü son olarak, Rus uçaklarının düşürülmesiyle Rusya’nın terörle mücadelede geri adım atacağının sanıldığını ancak hesaplamaları doğru yapılmadığını, Rusya’nın operasyonlara sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER HABERLER

Balık Burcu Neden Çok Ağlar?

Balık Burcu Hakkında Zodyaktaki en hüzünlü burç elbette ki balıklardır. Balık burcu adeta on iki burcun bütün duygularını kendi bünyesinde toplamıştır. Balık burcunun zodyaktaki tüm...

Şeker Hastalığı Nedenleri

Günümüz de tüm Dünya’da yaygın olarak bilinen bir diğer adı da Diyabet olan bir hastalık türüdür. Son zamanlar da tüm Dünya da birinci sırada...

Haşimato Hastalığı Nedenleri

Haşimato Hastalığı Bu hastalık 1912 yılında Japon Doktor Hakaru Hashimoto yaptığı çalışmalarla ortaya çıkarmıştır. Adını da bu bilim adamının soyadından almıştır. İlk yapılan çalışmalarda bu hastalığa...

Resmi Nikah İçin Gerekenler

Resmi nikah işlemleri için neler yapılır? Resmi nikah için eşlerden en az birinin ikametgâh ettiği şehirdeki belediyenin evlendirme dairesine gidip resmi nikah nasıl yapılır diye...

Uyuyamama Hastalığı Nedenleri

İyi bir uyku, gündelik yaşamda önemli olduğu kadar sağlık için de önem teşkil etmektedir. Uykusuzluk yaşanılan bir günde işleri halledebilmek, verimli olabilmek neredeyse imkansızdır....