Ana Sayfa 'Obama ve Putin Suriye’de siyasi geçiş ihtiyacında mutabık'
Array

‘Obama ve Putin Suriye’de siyasi geçiş ihtiyacında mutabık’

ANTALYA

ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in, G20 Zirvesi kapsamındaki çalışma toplantılarından birinde verilen arada, sohbet ettikleri görüldü.

İki liderin, lobideki görüşmesi yaklaşık 35 dakika sürdü. Konuya ilişkin bilgi veren bir Beyaz Saray yetkilisi, Obama ve Putin’in görüşmesini ‘yapıcı’ olarak nitelendirdi.

İki liderin görüşmesinde, daha çok Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi kapsamında devam eden çabalara odaklandıklarını belirten yetkili, Paris’teki terör saldırılarının ardından, konunun daha da aciliyet kazandığını kaydetti.

Yetkili, ‘Liderler, Viyana’da başarılan diplomatik çabalara işaret ederken, ateşkesin yanı sıra muhalifler ve rejim arasında BM arabulucuğundaki görüşmelerle ilerleyecek, Suriye’nin öncülüğünde ve sahipliğinde bir siyasi geçiş ihtiyacında mutabık kaldı’ dedi.

Obama’nın diplomasi devam ederken, DAEŞ ile mücadelede tüm ülkelerin çabalarını memnuniyetle karşıladığını aktaran yetkili, ‘Başkan Obama, Rusya’nın Suriye’deki askeri çabalarının bu grup (DAEŞ) üzerinde yoğunlaşmasının önemine dikkati çekti’ diye konuştu.

Yetkili, iki liderin Ukrayna’yı da ele aldığını belirterek, Obama’nın, ağır silahlar ile yabancı savaşçıların geri çekilmesi, rehinelerin serbest bırakılması ve ülkenin sınırlarının Ukrayna hükümeti tarafından kontrol edilmesi gibi Minsk anlaşmanın tam şekilde uygulanmasına desteğini ifade ettiğini aktardı.

Yetkili, Obama’nın ayrıca, Putin’e, Mısır’da uçak kazasında hayatlarını kaybeden Rus vatandaşları için taziyelerini ilettiğini de kaydetti.

Muhabir: Barışkan Ünal

bui (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz