Ana Sayfa 1 yaşındaki bebekler neleri yememeli?
Array

1 yaşındaki bebekler neleri yememeli?

İlk 6 ay sadece anne sütü yeterli…

6. ayından sonra bebeğiniz için sadece anne sütü yeterli olmamaktadır. Bebeğinizin farklı aylardaki ihtiyaçları değişim göstermektedir.

Neden bebeğinizin ihtiyaçları farklılaşıyor?

Bebeğiniz büyüdükçe ihtiyaçları da değişim gösterir. Bu nedenle de farklı aylarında farklı besinlere ihtiyaç duyar. Hızla değişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek besinleri ve bu dönemleri için geliştirilmiş ek gıdaları tercih etmeniz önemlidir. Büyüme sürecinde bebeğiniz için önemli dönüm noktalarını yakalamanız ve bu ihtiyaçlara zamanında ve doğru çözümler ile cevap vermeniz, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

Bebeğinize çiğnemeyi öğretmek sizin elinizde

Bebeğinizin 6.ayda ek gıdaya geçmesinden sonra beslenme konusundaki en önemli değişim noktalarından biri 8.ayıdır. Çünkü 8. aydan itibaren bebeğiniz sıvı kıvamda beslenmeden daha yoğun ve pütürlü kıvamdaki besinler ile beslenmeye başlayarak çiğnemeyi öğrenmeye başlamalıdır. 8. ay itibariyle bebeğinizin çiğneme ve yutma refleksini geliştirmesine ve öğrenmesine destek olabilecek nitelikte yumuşak pütürcüklü yapıdaki besinlere ve ek gıdalara geçmenizde fayda vardır.

1 YAŞINDAN ÖNCE BEBEKLERE VERİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER

Bebeklerin beslenme süreci son derece önemli bir konudur. Ay ay ve yaş gruplarına göre değişen beslenme alışkanlıklarına anne ve babalar da son derece dikkatli ve bilinçli davranmalıdır. Fayda sağladığını düşündüğünüz besinler kimi zaman bebekleriniz için son derece zararlı olabilmektedir. Kimi bebekte alerjiye neden olabilirken kimi bebekte de zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Bir yaşından önce bebekleriniz için zararlı olan besinler; İnek sütü, yumurta, çikolata ve kakao, domates, çilek, kivi, fıstık ezmesi gibi alerji yapan besinler, şarküteri ürünleri, konserve ve dondurulmuş hazır gıdalar, katkı içerikli, tuzlu, salçalı ve baharatlı hazır ürünler, kuruyemiş, mısır ve sakız gibi besinler, diyet ürünleri, deniz ürünleri, bal…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz