Paris’te Ne Oldu

Fransa’nın başkenti Paris’te 7 farklı noktada art arda silahlı ve bombalı saldırılar düzenlendi. Bir konser salonunda çok sayıda kişi rehin alındı, polisin düzenlediği kurtarma operasyonuna rağmen 100 civarında rehine teröristler tarafından öldürüldü. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ölü sayısının 127 olduğunu, saldırıları IŞİD’in gerçekleştirdiğini söyledi ve bunu ‘savaş nedeni’ olarak gördüklerini belirtti. IŞİD de Fransızca ve Arapça yayımladığı açıklamayla saldırıları üstlendi. Saldırılarda 80’i ağır 300 kişinin yaralandığı belirtiliyor. Fransa’da 3 günlük ulusal yas ilan edildiği bildirilirken saldırganlardan birinin üzerinden Suriye pasaportu çıktığı öne sürüldü. Saldırı sonrası ülkede güvenlik tedbirleri üst düzeye çıkarıldı, yürüyüş ve gösteriler yasaklandı.

Paris’i kana bulayan terör eyleminde ilk saldırı bar ve restoranların yoğunlukta olduğu 10. ve 11. bölgelerde yaşandı. Silahlı kişiler etrafa kalaşnikoflarla ateş açtı.

Saldırı gerçekleşirken, Fransa-Almanya dostluk maçının oynandığı Stade de France’ın yakınlarında da iki patlama sesi duyuldu.

Maç esnasında çekilen videoda patlama sesi net bir şekilde duyuldu

Patlama seslerinin ardından taraftarlar sahaya indi

Patlama seslerinin stadyumda duyulmasıyla taraftarlar korkuyla sahaya indi. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Holande da stadyumdaydı. Patlama sesi stadyumdan duyulduktan sonra Hollande güvenlik güçleri tarafından stadyumdan güvenli bir bölgeye götürüldü.

Taraftarlar ise dışarı çıkartılmadı.

Bomba ihbarı yapılmış

Gündüz saatlerinde Almanya milli takımının Paris’te kaldığı otele bomba ihbarı yapılmış, otel tedbir için boşaltılmıştı. İhbar asılsız çıkınca da takım otele geri dönmüştü.

Fransız medyası Stade de France yakınlarındaki saldırıda çok sayıda kişinin öldüğünü duyurdu

İlk saldırıların ardından Les Halles’te bir alışveriş merkezinde yeni bir silahlı saldırı daha düzenlendiği bildirildi. Ardından şehrin bir çok farklı noktasından daha saldırı haberleri geldi.

Konser salonunda 100 rehine

Henüz ilk saldırıların şoku atlatılmadan Bataclan Konser Salonu’nda çok sayıda kişinin rehin alındığı haberleri gelmeye başladı. Rehine sayısının önce 60, daha sonra 100 olduğu bildirildi.

“Suriye için yapıyoruz”

CNN Türk Fransa muhabiri Arzu Çakır Morin, görgü tanıklarının, saldırganların “Bunu Suriye için yapıyoruz” ve “Allahu ekber” diye bağırdıklarını iddia ettiklerini söyledi.

AFP de aynı bilgiyi geçti

Bataclan’a operasyon: 100 rehine hayatını kaybetti

Polis’in Bataclan’a düzenlediği operasyon sonrası içeride bulunan 100 civarında rehinenin öldüğü bildirildi.

Olağanüstü hal ilan edildi, tüm sınırlar kapatıldı

Cumhurbaşkanı Hollande, saldırıların ardından yaptığı açıklamada, ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı ve tüm sınırların kapatıldığını duyurdu. Hollande’ın sınırları kapatma gerekçesi; saldırıyı düzenleyenlerin kaçmaması ve başka saldırganların ülkeye girmesinin engellenmesi.

Olağanüstü hal sonrası Fransız askeri sokakta

Paris sokaklarında operasyonlara devam eden polislere destek amacıyla 1500 askerin görevlendirildiği bildirildi.

Güvenlik kaynakları 7 ayrı noktada saldırı gerçekleştiğini bildirdi

Paris’te saldırıların gerçekleştiği noktalar

Le Parisien gazetesi, Fransız otoritelere dayanarak olaylarda ölen ve yaralananların sayısını şu şekilde verdi;

 • Bataclan: En az 100 ölü, 7’si ağır 11 yaralı
 • Rue Charonne: 19 ölü, 13’ü ağır 23 yaralı
 • Rue Bichat: 14 ölü, 10’u ağır 20 yaralı
 • Avenue de la Republique: 4 ölü, 11’i ağır 21 yaralı
 • Stade de France: 4 ölü, 11’i ağır 50 yaralı
 • Boulevard Beaumarchais: 3’ü ağır 7 yaralı

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük terör eylemi

Fransa’da 18 Haziran 1961 tarihinde bir hızlı trene düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırı İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ülke tarihinin en büyük terör saldırısı kabul ediliyordu. Ancak bu saldırı ülke tarihinin en büyük terör saldırısı olarak nitelendiriliyor.

Hollande, Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal etti

AFP, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın G20 zirvesi için Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal ettiğini duyurdu.

Rehine krizinin yaşandığı Bataclan Konser Salonu’na giden ve burada konuşan Hollande: “Çok sayıda ağır yaralı var. Gördüklerim karşısında şoke oldum. Bu manzaraya neden olanlarla savaşımızda acımasız olacağız.” ifadelerini kullandı.

Hollande: Saldırıları IŞİD yaptı

Cumhurbaşkanı Hollande, düzenlenen saldırılarda 127 kişinin öldüğünü belirtti. Saldırıların arkasında IŞİD’in olduğunu söyleyen Hollande, saldırıları ‘savaş nedeni’ olarak gördüklerini ifade etti.

Hollande, üç gün ulusal yas ilan edildiğini, Pazartesi günü parlamentoda olağanüstü toplantı düzenleyeceklerini belirtti.

IŞİD yaptığı açıklamayla saldırıları üstlendi

IŞİD, Arapça ve Fransızca olarak yayınladığı mesajda en az 127 kişinin öldüğü saldırıları örgütün düzenlediği belirtildi.

Silahlı radikal ve ırkçı grupları takip eden SITE Intelligence, Paris’teki saldırıları IŞİD’in üstlendiğini belirten bir açıklama yayımladı. IŞİD’in açıklamasında saldırıların özenle planlandığı belirtildi. “Patlayıcı kemerler takan ve suikast tüfekleri taşıyan sekiz kardeşimiz Haçlı Fransa’ya mübarek saldırıları gerçekleştirdi” ifadeleri kullanıldı.

Saldırıların amacının “Fransa mevcut politikalarına devam ettikçe hedefte olacak” mesajını vermek olduğu ifade ediliyor.

Saldırganlardan birinin üzerinden Suriye pasaportu çıktı

AFP, Paris’teki intihar saldırısının düzenlendiği Stade de France stadyumunda canlı bombalardan birinin üzerinde bir Suriye pasaportu bulunduğunu duyurdu.

Detaylara buradan erişebilirsiniz

Hastaneye kaldırılan 300 kişiden 80’inin durumu ağır

Fransız hastane kaynakları, Paris saldırılarında yaralanan 300 kişinin hastaneye kaldırıldığını, 80’inin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Bataclan’daki bedenler teşhis edilemiyor

Fransız polisi Bataclan Konser Salonu’nda hayatını kaybedenlerin kimliklerini tespit etmekte zorlanıyor. Liberation gazetesi, Bataclan’daki cesetlerin bu sabah dışarı çıkarılabildiğini, gece boyunca güvenlik güçlerinin ve sağlık ekiplerinin önceliğinin yaralıları hastaneye yetiştirmek olduğunu aktardı. Saldırının konser sırasında meydana gelmesinden dolayı pek çok kişinin kimliğinin vestiyere bırakılan paltolarda olduğu da ifade ediliyor. Liberation gazetesi kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini ifade ediyor.

Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nden açıklama

Saldırılarında ilk belirlemelere göre ölen veya yaralanan Türk vatandaşının olmadığı bildirildi

Güvenlik tedbirleri artırıldı

Fransa’nın saldırı sonrası aldığı tedbirlere her geçen saat bir yenisi ekleniyor. Alınan ilk kararlardan biri Hollande’nin Türkiye’de düzenlenecek G-20 zirvesine katılmaktan vazgeçmesiydi. Bunun dışında alınan kararların bazıları şu şekilde;

 • Ülkede 3 günlük yas ilan edildi.
 • Perşembe gününe değin herhangi bir yürüyüş ya da protesto gösterisine izin verilmeyecek.
 • Okullar tatil edildi.
 • Ülkeye giriş çıkışların denetlenecek.
 • Askeri birlikler, Champs Elysee meydanı, Meclis ve Senato binaları önünde nöbet tutuyor.
 • Başkent Paris’in simgesi olan Champs Elysee caddesinde mağazalar Cumartesi kapılarını açmadı, sinemalar da hizmet vermedi.
 • Eyfel Kulesi ve Disneyland kapılarını ziyaretçilere kapattı

Sosyal medyada dayanışma mesajları

Sosyal medyada Fransa ile dayanışma mesajı yayınlayan çok sayıda kişi, grafik tasarımı sanatçısı Jean Jullien’in tasarladığı ve ünlü Eiffel Kulesi’nin barış işareti içinde gösterildiği işaretleri paylaşıyor.

Twitter’da  #MuslimsAreNotTerrorist hashtag’i Trend Topic olmuş durumda. Dünyanın çeşitli üklelerinden kullanıcılar ‘Müslümanlar terörist değildir’ mesajları paylaşıyor. Bu etiketle an itibariyle Türkiye’den 90,420 tweet atılmış durumda.

San Francisco Belediye Binası Fransa Bayrağı renklerine büründü

Liderlerden destek açıklamaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.