1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3.  ümit Özdağ: Vatandaşlıktan Çıkarılacak Haydar Kırkan 2016'da Öldürülmüş
 ümit Özdağ: Vatandaşlıktan Çıkarılacak Haydar Kırkan 2016'da Öldürülmüş

 ümit Özdağ: Vatandaşlıktan Çıkarılacak Haydar Kırkan 2016'da Öldürülmüş

BAĞIMSIZ Milletvekili Ümit Özdağ, vatandaşlıktan çıkarılacak 130 kişinin yer aldığı listenin dördüncü sırasında yer alan Haydar Kırkan'ın 2016...

A+A-

BAĞIMSIZ Milletvekili Ümit Özdağ, vatandaşlıktan çıkarılacak 130 kişinin yer aldığı listenin dördüncü sırasında yer alan Haydar Kırkan'ın 2016 yılında öldürüldüğünü savunarak "Kod adı Ebu Kuteybe el Turki. 2016 Ağustosunda IŞİD'den arananlar listesine alınmış. 17 Ekim 2016'da İblid'de Amerikalılar tarafından öldürülmüş. Siz şimdi vatandaşlıktan çıkarıyorsunuz. Biraz geç kaldınız vatandaşlıktan çıkarmakta" dedi.

Bağımsız Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Ümit Özdağ, haklarında soruşturma yürütülen ve firari durumda olan, FETÖ lideri Fetullah Gülen'in de aralarında olduğu 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılacağına ilişkin "Vatandaşlıktan çıkarmayı yanlış ve etkisiz bir adım buluyorum. Aslında Türkiye'yi terör ile mücadelede zora sokabilecek bir adım olarak ülkemize karşı kullanılabilir. Ancak bu işi de hiç olmaz ise doğru yapın. Listede dördüncü sırada adı yer alan Haydar Kırkan. Haydar Kırkan'ın ilk kod adı Ebu Başir El Turki. 2007'de hakkında tutuklama kararı çıkmış. 2008'de mahkemeye gitmiş ifade vermiş. El Kaide ile ilişkisi yok diyerek serbest bırakılmış. Sonra Afganistan'a gitmiş. 2011 sonrasında Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmiş. Yeni kod adı Ebu Kuteybe el Turki. 2016 Ağustosunda IŞİD'den arananlar listesine alınmış. 17 Ekim 2016'da İblid'de Amerikalılar tarafından öldürülmüş. Siz şimdi vatandaşlıktan çıkarıyorsunuz. Biraz geç kaldınız vatandaşlıktan çıkarmakta" diye konuştu.