• BIST 81.209
 • Altın 100,019
 • Dolar 2,5930
 • Euro 2,7905
 • İstanbul : 17 °C
 • Ankara : 12 °C
 • Bursa : 15 °C
 • Eskişehir : 13 °C
 • Bingöl : 10 °C
 • Bitlis : 5 °C
 • Bolu : 12 °C
 • Burdur : 12 °C

Taşeron Haberleri 12 Nisan 2014

Taşeron Haberleri 12 Nisan 2014
12Nisan 2014 taşeron işçi haberleri! 2014 Yerel Seçim sonrası Bir milyon taşeron işçiye müjde! Taşeron işçilere kadro geliyor mu? Taşeron işçilerine müjdeli haber. 12 Nisan 2014 Taşeron işçi Gündemi! taşeron işçilerde son durum, taşeron işçiler, taşeron işçiler Nisan 2014

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilere yönelik düzenleme taslağında birçok konuda uzlaşma sağlandığını söyledi, fakat uzlaşılamayan konuların çözümü için o tarihi işaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Taşeron işçilere yönelik yasal düzenleme taslağına ilişkin "Uzlaştıklarımızı derleyip, toparlayıp Başbakanlığa gönderdik ama uzlaşmada zorlandığımız bazı konular var, onları da önümüzdeki çarşamba üst düzey bir toplantı yaparak ele alacağız" dedi.
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi yeni hizmet binasının açılış töreninde konuşan Çelik, 1992'de kurulan ve yaklaşık 450 bin üyesi olan Türkiye Kamu-Sen'in çalışma hayatının en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi.
 
Örgütlü toplum olma yolunda yapılan mücadeleler sayesinde birçok kazanım elde edildiğini belirten Çelik, sendikal hayatta hala birçok beklentinin de devam ettiğini dile getirdi.
 
Çelik, "Biz 76 milyonun sorumluluğunu üstlenmiş insanlarız. Bu dönem içerisinde kamu ve diğer çalışanların, enflasyona ezilmemesi konusunda ciddi mücadelelerimiz oldu. Bu konuda da başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. İhtiyaçlar sonsuz, refah düzeyi arttıkça ihtiyaçlar artıyor, dolayısıyla talepler de yoğunluk kazanıyor. Bunu da saygıyla karşıladığımızı ifade etmek istiyorum" dedi.
 
Bu yılki toplu sözleşme sürecinde özellikle eğitim alanında çalışanların önemli kazanımlar elde ettiğini bildiren Çelik, "Öğretmenlere 273 liralık bir ücret aylığının gerçekleşmesini, eğitimin geleceği açısından önemli bir süreç olarak değerlendiriyorum" ifadesini kullandı.
 
16 Nisan'da üst düzey bir toplantı yapılacak
 
Çelik, taşeron işçilere yönelik yasal düzenleme taslağına ilişkin 16 Nisan Çarşamba günü üst düzey bir toplantı yapacaklarını bildirerek, şunları kaydetti:
 
"Danışma Kurulunda ele aldığımız çok önemli konu başlıkları var. Bunlarla ilgili uzlaştıklarımızı derleyip, toparlayıp Başbakanlığa gönderdik. Ama uzlaşmada zorlandığımız bazı konular var onları da önümüzdeki çarşamba üst düzey bir toplantı yaparak ele alacağız. Bir an önce Meclis'e gönderilmesi konusunda seçimlerden önce görüşümüzü beyan etmiştik. Çarşamba günkü görüşmeden sonra yasanın Meclis'e sevk edilmesi ve oradaki yeni kazanımların da kamu çalışanlarına ve diğer çalışan kesimlere yansıtılması konusunda kararlılığımızı ifade etmek istiyorum."
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da Bakan Çelik'in diyalogdan yana ve eleştiriye açık bir bakan olduğunu söyledi.
 
Binanın yaklaşık 16 bin metrekareye sahip olduğunu ve tüm sendikaların da kendi daireleri olduğunu belirten Koncuk, yeni hizmet binasının hayırlı olmasını diledi.
 
Törene, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, çeşitli sendikaların genel başkanları ve sendika temsilcileri de katıldı.

Yüzbinlerce taşeron işçinin merakla beklediği taşeron işçi yasası için  Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarih verdi.

 

Taşeron işçilere yönelik yasal düzenleme taslağına ilişkin “Uzlaştıklarımızı derleyip, toparlayıp Başbakanlığa gönderdik ama uzlaşmada zorlandığımız bazı konular var, onları da önümüzdeki çarşamba üst düzey bir toplantı yaparak ele alacağız” diye konuştu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi yeni hizmet binasının açılış töreninde konuşan Bakan Faruk Çelik, 1992′de kurulan ve yaklaşık 450 bin üyesi olan Türkiye Kamu-Sen’in çalışma hayatının en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi.

Örgütlü toplum olma yolunda yapılan mücadeleler sayesinde birçok kazanım elde edildiğini belirten Çelik, sendikal hayatta hala birçok beklentinin de devam ettiğini belirtildi.

Taşeron işçiler için 16 Nisan’da üst düzey bir toplantı yapılacak

Çelik, taşeron işçilere yönelik yasal düzenleme taslağına ilişkin 16 Nisan Çarşamba günü üst düzey bir toplantı yapacaklarını bildirerek, şunları kaydetti:

“Danışma Kurulunda ele aldığımız çok önemli konu başlıkları var. Bunlarla ilgili uzlaştıklarımızı derleyip, toparlayıp Başbakanlığa gönderdik. Ama uzlaşmada zorlandığımız bazı konular var onları da önümüzdeki çarşamba üst düzey bir toplantı yaparak ele alacağız. Bir an önce Meclis’e gönderilmesi konusunda seçimlerden önce görüşümüzü beyan etmiştik. Çarşamba günkü görüşmeden sonra yasanın Meclis‘e sevk edilmesi ve oradaki yeni kazanımların da kamu çalışanlarına ve diğer çalışan kesimlere yansıtılması konusunda kararlılığımızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da Bakan Çelik’in diyalogdan yana ve eleştiriye açık bir bakan olduğunu söyledi.

Binanın yaklaşık 16 bin metrekareye sahip olduğunu ve tüm sendikaların da kendi daireleri olduğunu belirten Koncuk, yeni hizmet binasının hayırlı olmasını diledi.

Törene, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, çeşitli sendikaların genel başkanları ve sendika temsilcileri de katıldı.
Haber7

Taşeron İşçiler için kritik tarih! SON DAKİKA Taşeron İşçi İçin Geri Sayım Başladı! 11 Nisan 2014

1 milyon taşeron işçinin sorunlarını çözecek düzenleme için geri sayım başladı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, düzenlemenin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi. Taşeron işçilerle ilgili açıklamalarda bulunan Arslan, şunları söyledi:

"Biz yaklaşık 2 yıl önce sayın Başbakanımızın talimatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile çalışma başlattık. Bu çalışma, hizmet alımında taşeron dediğimiz alanlarda çalışan işçilerle ilgili ne yapılabilir, nasıl bir çözüm bulunabilir? Bu çalışmalar Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Umarım kendisinin (Bakan Faruk Çelik) de ifadesi Nisan ayında Meclis'te görüşülmeye başlanacak."

08 NİSAN 2014 TAŞERON İŞÇİ GÜNDEMİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak" dedi.

Çelik, , taşeron işçilere yönelik hazırlanan "alt işverenlikte tanım ve kapsam", "yıllık izin", "kıdem tazminatı" ve "ihale süresi" ile ilgili yasal düzenlme taslağına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Düzenlemeyi, sosyal taraflarla çalışarak Başbakanlığa gönderdiklerini anımsatan Çelik, taşeron işçilerden hizmet alımı noktasında net kararların alınmasına çalışıldığını ifade etti.

Her alanda hizmet alınmayacağını vurgulayan Çelik, "Taşeron işçi, hizmet alınması gereken alanlarda çalışacak. Hizmet alımı olmayan yerlerde ise asıl işçi çalştırılacak. Sorunun çözümüne yönelik düzenlemenin en önemli maddesi bu" diye konuştu.

Düzenlemedeki ihale süresinde en az 3 yıl zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Çelik, bu sürenin 4-5 yıla çıkarılmasının da mümkün olduğunu dile getirdi.

- Kamu güvencesi

İşçilerin çalışma koşulları ile yaşadıkları sornların çözümüne yönelik çalışma yaptıklarına dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti:

"İşçi işçidir, 'asıl işçisi taşeron işçi' diye bir şey olmaz. Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak. Yıllık izinler de aynı şekilde kullanılacak. En önemli maddelerden biri de kıdem tazminatı. Birçoğu bundan yoksun, bazıları bunu yargı yoluyla almaya çalışıyor. Bunu da ortadan kaldıran bir düzenleme getiriyoruz. Kamunun güvencesine alıyoruz. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazmin atlarını kamu güvencesi altına alan bir düzenlemeyi getirmiş oluyoruz. İnşallah taşeron işçi düzenlemesiyle çalışanlar arası ayrım kaldırılacak. En önemlisi alt işverenle asıl işi net olarak ayırmaya çalıştık."

- "Bu yasama döneminde noktalamak istiyoruz"

Çalışmayı kısa sürede tamamlama gayretinde olduk larını vurgul ayan Çelik, "Düzenlemeyi inşallah bu ay Meclis'e göndereceğiz. Orada tartışılacak. Önemli katkılar sunulabilir. Bakanlar Kurulu'nda önemli katkılar geleceği inancındayım. Bu yasama döneminde bu işi noktalamak istiyoruz, kararlıyız'' diye konuştu.

Kamu Şirket Personelleri Eğitim, Kültür, Sosyal Yardıml aşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hakan Aydın ise iş hayatının rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Yasanın Meclis'ten çıkmasını beklediklerini vurgulayan Aydın, "1 milyon 100 bin çalışanın gözü yolda. Hükümetimizin çalışmalarına ve bakanlığımızın samimiyetine güveniyoruz. Nisan ayı son tarih olarak verilmişti. Yasanın bu ay geçmesi sevindirici olacaktır" dedi.

Taşeron İşçiler Son Dakika Haber!

Meclis Genel Kurulu'nda Taşeron İşçi Kadro Sorunu Görüşüldü (17.02.2014)

AK Parti'li Kaçar: "Taşeron işçilerin sorunlarına ciddi anlamda neşter vuracak, kıdem tazminatı, çalışma koşulları ve örgütlenme hakkıyla ilgili önemli kazanımlar getirecek çalışma tamamlandı ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı" HDP'li Önder: "Taşeron işçilik sizler için kar kapısı, emekçiler için şer.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, taşeron işçilerin sorunlarına ciddi anlamda neşter vuracak, kıdem tazminatı, çalışma koşulları ve örgütlenme hakkıyla ilgili önemli kazanımlar getirecek çalışmanın tamamlandığını ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP, taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesini grup önerisi olarak getirdi. CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, kamuda taşeron işçiliğe imkan olduğunu, ancak AK Parti'nin bunu genel uygulama haline getirdiğini ifade etti.

AK Parti iktidarında çalışanları köleleştirme, antisendikal yapı oluşturma ve ücretleri bastırma arzusunun tam olarak gerçekleşmeye başladığını savunan Çetin, "Taşeron sistemi, örgütlü yapıları tehdit ettiği için sizin gibi yaptığından korkan siyasal iktidarların işine geliyor" dedi.

İktidarın taşeronların haklarına göz atmasını isteyen Çetin, "Havuzunuza para akıtan patronların, ortaçağ koşullarında işçi çalıştırarak zenginleşen işverenlerin isteklerine boyun eğeceğinize, iktidar oluşunuzun felsefesini açıklarken 'emeğin hakkı, alınteri kurumadan verilecek' demiştiniz..." diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de taşeron uygulamasının istisna olarak başladığını ve 2002'de 350 bin olan taşeron işçi sayısını bugün 1 milyon 700 bine ulaştığını belirtti.

Taşeronlaşmanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk imzaladığı yasa olduğunu ifade eden Önder, "Taşeronluk sizler için kar kapısı, emekçiler için şer kapısına döndü. Bu uygulama iş cinayetlerinin üzerine örtülmüş faşizan örtüdür" dedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ise taşeronlaşmadaki yaygınlaşmayla güvenceli istihdamın yok edildiğini dile getirdi.

Taşeron işçilerin seslerini çıkaramadığını, maaşlarını düzenli alamadığını anlatan Kalaycı, "Bu insan ticareti, köle sistemi değil mi? Taşeron işçiler kölelikten bıktı. Yıllarca çalışmalarına rağmen maaşları asgari ücret düzeyinde" diye konuştu.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar ise muhalefet partilerinin belediyelerinde de taşeron uygulaması olduğunu söyledi.

Emeğin kutsal olduğuna ve korunması gerektiğine inanan siyasi kadro olduklarını belirten Kaçar, "Taşeron işçilerle ilgili Çalışma Bakanlığı bünyesinde ilgili sosyal taraflarla yürütülen çalışma tamamlanmış durumda. Taşeronların sorunlarına ciddi anlamda neşter vuracak, gerek kıdem tazminatı gerek çalışma koşulları gerek örgütlenme hakkıyla ilgili önemli kazanımlar getirecek çalışma tamamlandı ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı" dedi.

Kaçar, düzenlemenin en kısa sürede Meclis'e geleceğine ve yüzbinlerce çalışanın mağduriyetinin son bulacağına dair inancını dile getirdi.

CHP'nin grup önerisi reddedildi.


Taşeron İşçiler Son Dakika Haberleri! Disk 10 Kentte Eylem Yapacak (13.02.2014)

DİSK, hastane yönetimlerini toplu sözleşme masasına çağırmak için yarın 10 kentte 16 hastanede eylem yapacak.

DİSK, hastane yönetimlerini toplu sözleşme masasına çağırmak için yarın 10 kentte 16 hastanede eylem yapacak. DİSK'ten yapılan açıklamada, yasalar, istatistikler, taşeron çalışma düzeni ile sendika ve toplu sözleşme  hakkının gasp edildiğini bel irterek, 31 Ocak 2014 günü ilan edilen fiili toplu sözleşme sürecinin ilk adımlarının yarın işyerlerinde atacaklarını bildirdi. DİSK, yarın hastane yönetimlerini toplu sözleşme masasına çağırmak için 10 kentte 16 hastanede eylem gerçekleştirecek.


Taşeron İşçi Haberleri - Taşeron İşçilere Kadro Çalışmasında Son Durum - Taşeron İşçi 4C Kadro Haberleri (08.02.2014)

Taşeron İşçilere kadro verilecek mi? Taşeron İşçilere kadro çalışması ne durumda? Taşeron İşçi 4C Yasası nedir? Taşeron işçiler ile ilgili haberler burada...

Büyük kısmı Karayolları Genel Müdürlüğü olmak üzere kamu kuru mlarında çalıştırılan 600 bin dolayındaki taşeron işçinin kadro umudu suya düştü. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in önceki gün yapılan Üçlü Danışma Kurulu toplantısında tüm taşeron işçilerin kadroya alınmasının söz konusu olmadığını söylediği öğrenildi. Kadroya sadece, açtıkları davayı kazanan 5 bin 700 dolayındaki işçinin alınması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre, Bakan Çelik başkanlığında yapılan Üçlü Danışma Kurulu toplantısında taşeron ve esnek çalışma konusunda işçi sendikaları birlikte hareket ederek, kamudaki taşeron sorununun çözülebilmesi için tüm işçilerin kadroya alınmasını istediler. Çelik ise 600 bin kişinin kadroya alınmasının mümkün olmadığını ama devleti milyarlarca lira sorumlulukla karşı karşıya bırakan bu sorunun çözülmesi için sendikaların önerilerini sordu. Karş ılıklı olarak sunulan koşullarda anlaşma sağlanamadı.

Hükümetin, pek çok alanda yapacağı kanuni düzenlemeleri içeren torba yasa tasarısı içinde çalışma hayatı ile ilgili de önemli düzenlemeler yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, taşeron işçi için 1 yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılıyor. Kamudaki taşeron işçilerle ilgili olarak da mahkemenin verdiği muvazaa kararları için sulh yada kadro yoluyla çözüme gidilmesi öngörülüyor.

Kıdem tazminatı sorununu şimdilik beklemeye alan hükümet, çalışma hayatının diğer alanlarındaki düzenlemelere yoğunlaştı. Edinilen bilgiye göre torba kanunda taşeron işçilikle ilgili önemli düzenlemeler bulunuyor. Yavaş yavaş netleşmeye baş layan paketin içeriğine göre taşeron işçilikteki sorunların önemli bir kısmını bu yasal çalışma ile giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçinin sözleşme süresi geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması gündemde. Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Buna göre de asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler de söz konusu.

KAMUDAKİ TAŞERON İŞÇİLERE KADRO ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kamudaki taşeron işçiliğin önündeki en büyük sorunlardan biri de muvazaa kararları. Taşeron işçi mahkemeye gitmesi halinde asıl işveren ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bununla ilgili olarak mahkemelerin vermiş olduğu çok sayıda karar bulunuyor. Bu sorunun çözümü için de taraflar iki alternatif üzerinde duruyor. Kamuda bu şekilde bulunan işçilerle sulh yoluna gidilmesi düşünülüyor. Eğer burada çözüm olmazsa sayıları yaklaşık 10 bini bula n işçinin kadroya alınması planlanıyor. Yetkililer tarafından kadro konusunun da ciddi bir şekilde ele alındığı belirtiliyor.

EVDE ÇALIŞANA SİGORTA GELİYOR

Bir diğer çalışmada evde çalışan temizlikçi, hizmetli gibi süreksiz işçi diye tabir edilen işçilere sigorta müjdesi var. Konuyla ilgili hazırlanan yasal düzenlemeye göre, süreksiz işçiler 10 günün altında kaç gün çalışıyorsa çalışsın eğer 15 günlük prim öderse devlet bunu 30 güne tamamlayacak.

Öte yandan Geçtiğimiz yıllarda işsizlere rehberlik etmesi maksadıyla uygulamaya konulan İş ve Meslek Danışmanları Projesi, fiyaskoyla karşı karşıya. Atama bekleyen binlerce kişi bulunmasına rağmen sınav hâlâ yapılıyor ve sistem, sertifikalı 'işsiz' danışmanlar üretmeye devam ediyor. Son yılların popüler mesleklerinden biri, İş ve Meslek Danışmanlığı (İmd). Avrupa'da yıllardır var olan, Türkiye'de ise yeni oturtulmaya çalışılan bir sistem. Çalışma hayatına yeni başlayacaklar, işsizler, meslek edinmek, değiştirmek ve ilerlemek isteyenler için danışman yetiştirilmesini öngörüyor. 2011'de yine işsiz olan lisans mezunu gençlere fırsat olarak uygulamaya koyuldu. 2012'de yapılan ilk atamayla birlikte 4 bine yakın lisans mezunu Türkiye İş Kurumu'nda (İŞKUR) iş ve meslek danışmanı olarak istihdam edildi. Bu süreçten sonra sertifika almaya hak kazanan binlerce kişiyi ise kötü bir sürpriz bekliyordu. Zira o tarihten sonra ikinci bir atama yapılmadı. Mağduriyetlerini anlatmak isteyen İş ve Meslek Danışmanları, Cumhurbaşkanı'ndan, Başbakan'a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan (ÇSGB) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na kadar çalmadık kapı bırakmadı. Hatta sıkıntıları gündeme taşımak maksadıyla sanat ve spor dünyasının tanıdık simalarından bile yardım istediler. Halihazırda çözüm adına atılmış herhangi bir adım yok

BAKAN ÇELİK'TEN TAŞERON İŞÇİ 4C KADRO AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin kamu kurum ve kuruluş kadrolarına atanmalarına yönelik bakanlıkça yürütülen bir çalışma bulunmadığını bildirdi. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün, taşeron işçilere ilişkin soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, "Kamu kurum ve kuruluşlarınca hizmet alımı yoluyla çalıştırılan taşeron firma işçilerinin asıl işveren olan kamu kurum ve kuruluşlarının işçisi sayılmalarına veya kamu kurum ve kuruluş kadrolarına atanmalarına yönelik olarak bakanlığımızca yürütülen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır" dedi.


Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Hdp'li Tüzel, Taşeron İşçilerin Sorunlarını Gündeme Taşıdı (10.02.2014)

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, düzenlediği basın toplantısı ile taşeron işçilerin sorunlarını gündeme taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, düzenlediği basın toplantısı ile taşeron işçilerin sorunlarını gündeme taşıdı. TBMM'de taşeron işçi temsilcileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Levent Tüzel, taşeron işçilere büyük yükümlülükler getiren, anayasal ve yasal hakları ellerinden alınan, hiçbir haklarının verilmediği bir sözleşmenin şirketler tarafından dayatıldığını söyledi. İşçilerin artık tahammüllerinin kalmadığını belirten Tüzel, "Çalıştıkları iş kollarındaki sendikal hakları gasp edilmektedir. Karayolları ve hastanelerde çalışan işçilerin sendikal talepleri Bakanlık tarafından kabul edilmiş değil. Başbakan ve bakanlar, bir işçi ailesi nasıl yaşar, ne yer ne içer, hangi güçlüklerle hayatlarını sürdürürler bunu görsünler ve ona göre yasal düzenlemeleri hazırlasınlar" dedi. Tüzel, mahkeme kararlarının uygulanarak anayasal hakların yerine getirilmesini istedi.

İşçilerin insanlık onurunun derdine düştüğünü söyleyen Taşeron İşçiler Dayanışma Derneği Başkanı Cemal Bilgin ise, "Çalıştığımız kurumlarda ayrımcılığa, haksızlığa uğruyoruz. Hangi kuruma gidersek, 'hükümette, adalette bizden' diyor. İşte mahkeme kararları, neden uygulanmıyor. Biz AK Parti hükümetine bir reçete ve taktir belgesi veriyoruz" diye konuştu.

Dernek yöneticisi Saime Dilmaç da, "Önce insanları insan yerine koyacaksınız, sonra işçi yerine koyacaksınız. Taşeron hiçbir zaman yakınlarının cenazesine katılamamıştır, çocuğunu ya da kendisini hastaneye götürememiştir. Nasıl olur da bu ülkede adaletin verdiği kararlar uygulanmaz. Biz hakkımızı nerede arayacağız?" ifadelerini kullandı.


Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Taşeron İşçilerinden Mumlu Eylem (06.02.2014)

Şanlıurfa'da, kamu kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler, kadro taleplerini dile getirmek için hastane bahçesinde mumlu eylem yaptı.

Şanlıurfa'da, kamu kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler, kadro taleplerini dile getirmek için hastane bahçesinde mumlu eylem yaptı. Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları ve Hastanesi bahçesinde akşam saatlerinde toplanan 20 taşeron işçi, kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi için mumlu eylem yaptı. Kadro taleplerini içeren pankart ve dövizler taşıyıp, sık sık slogan atan işçiler adına (KAŞİP) Kamu Şirket Personelleri Derneği Genel Başkanı Hakan Aydın, yaptığı basın açıklamasında şöyle konuştu:

 

"Bu gün burada eylem yaptığımız için utanıyoruz. Taşeron işçilik sistemi hukuka aykırı insani ve vicdani olmayan bir sistemdir. Bu sistem içerisinde işten atılmalar çok kolay oluyor. Türkiye'de taşeron işçilerini koruyan ciddi bir yasama organı yoktur. Bu ülkenin kadroları nereye gidiyor. Bir kaç gün önce çocuk hastanesinde yönetimin itirazlarına rağmen işten çıkarılan kardeşlerimizin bu sistemin kurbanları olduğunu hepinize duyurmak istiyoruz. Bu eylemi yaptığımız için güvenlik personellerin fotoğraf çekip işçileri fişliyor."

Taşeron işçiler, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.


Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Ağrı'da Taşeron İşçilerin Açlık Grevi Bitti, Oturma Eylemi Başladı (12.02.2014)

Doğubayazıt'ta bir taşeron firmada çalışan 37 taşeron işçi, işten çıkarıldıkları gerekçesiyle 6 gündür sürdürdükleri açlık grevini, oturma grevine çevirdi.Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bir taşeron firmada çalışan 37 taşeron işçi, işten çıkarıldıkları iddiasıyla başladıkları ve 6 gündür sürdürdükleri açlık grevine son vererek, oturma eylemine başladı.

GREV ŞEKLİ DEĞİŞTİ

Çalıştıkları firmanın Aras EDAŞ'ın elektrik arızası için çıktığı ihaleyi kaybetmesinin ardından 37 olan taşeron işçi sayısının 20'ye düşürülmesi üzerine şirkete ait arıza, bakım ve onarım binasında açlık grevi başlatan taşeron işçiler, 6. günde soğuk hava ve sağlık problemleri nedeniyle açlık grevini bitirdi. Taşeron işçiler, şehir merkezinde kurdukları çadırda oturma eylemi yapmaya başladı.

TEKRAR AÇLIK GREVİNE BAŞLANABİLİR

Taşeron işçilerden Nuri Yıldız, "Polis birkaç kez gelip binayı boşaltmamız konusunda uyardı. Biz de zorluk çıkarmadık. Sonuçta emekçiyiz. Açlık grevini dün gece bitirdik. Şimdilik şehir merkezine kurmuş olduğumuz çadırımızda oturma eylemine devam ettireceğiz. Cuma gününe kadar bir çözüm yoluna gidilmezse süresiz açlık grevi başlatacağız" dedi.


Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Edaş Taşeron İşçilerinden Eylem (06.02.2014)

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (EDAŞ) bünyesinde çalışan taşeron işçiler, işten çıkarılacaklarını iddia ederek yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaptı.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (EDAŞ) bünyesinde çalışan taşeron işçiler, işten çıkarılacaklarını iddia ederek yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, belediye çalışanları, muhtarlar ve vatandaşların da destek verdiği Aras EDAŞ çalışanları, Büyük Ağrı Caddesi üzerindeki İnzibat Köprüsü'nden Hükümet Konağı'na kadar yürüdüler. Burada taşeron işçiler adına bir açıklama yapan Nuri Yıldız, Aras EDAŞ bünyesinde çalışan arıza onarım bakım taşeron işçileri olarak seslerini duyurmak istediklerini belirterek, "Yıllardır Aras EDAŞ'ın kendi asıl işi olan arıza onarım bakım işi hukuksuz bir şekilde taşeronlar üzerinden yürütülmekte. Bizler de taşeron firmalarda çalışmaktayız. Taşeron sistemi enerji gibi ağır ve tehlikeli bir işkolunda bizlere güvencesizliği, yoksulluğu ve ölümü dayatmaktadır. Her 1-2 yılda bir tekrarlanan ihaleler sonucunda her defasında işten çıkarılmakla tehdit ediliyor, her defasında hukuksuz sözleşmelere imza attırılıyor, her defasında senetler ve ibranameler imzalıyoruz. Her defasında giden şirketler de, yeni gelen şirketler de yıllık izin hakkımızı, fazla mesai ve bayram ücretlerimizi yok etmenin hesabını yapıyor. Köle gibi çalıştığımız işimizde tehdit edilerek yıllardır zamsız, fazla mesai ücreti almadan, bayram mesaisi ücreti almadan, yol yemek parası almadan çalışmaktayız. Önümüzdeki ay işi devralacak olan şirket işyerlerimize gelerek kadroların daraltılacağını söylüyor. Yani işten çıkarmalar yapılacak. Zincirleme iş akdimizin devam etmesi ve davasını takip ettiğimiz muvazaa tespitinin diğer illerde var olan örnekleri göstermiştir ki bizler Aras EDAŞ'ın taşeron işçileriyiz. Yani işten çıkarmalar keyfi ve hukuksuzdur. Bu işten çıkarmalar ayrıca yöre halkını mağdur etmektedir. Gece kırsal alanlara hizmet verilmezken, uygulanmak istenen sistemle akşam 18.00'den sonra hizmet verilmeyecektir. Bu da zaten yörenin çok zor şartlarda yaşamını idame ettirmeye çalışırken daha büyük sıkıntılar getirecek ve halk hak ettiği hizmeti alamayacaktır. Yıllardır maaşımız hiç değişmiyor. Yol yemek parası bizlere ödenmiyor. Taşeronlaştırmanın verdiği güvencesizlik hissiyatı şirketler tarafından avantaja çeviriyor. Maaşımız ve geleceğimiz taşeronun iki dudağı arasına bırakılıyor. Ama iş kanununun 2. maddesi bütün yükümlülüklerin asıl işverende, yani Aras EDAŞ'ta olduğunu belirtmektedir. Ayrıca iş kanunun 41, 42 ve 43. maddelerinde yer alan mesai ücretlerinin ödenmesiyle ilgili emredici hükümler de senelerdir olduğu gibi bize dayatılan yeni sözleşmede de ihlal edilmektedir" dedi. Yapılan açıklamaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.


Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! Taşeron İşçilerden Maaş Eylemi (13.02.2014)

Sivas Numune Hastanesinde temizlik personeli olarak görev yapan yaklaşık 100 taşeron işçi, maaşlarının 11 gündür ödenmediğini söyledi.

Sivas Numune Hastanesi'nde temizlik personeli olarak görev yapan yaklaşık 100 taşeron işçi, maaşlarının 11 gündür ödenmediğini belirterek tepki gösterdi. Sivas Numune Hastanesi'nde asgari ücret karşılığı çalışan 205 temizlik personeli her ayın 1'inde ödenen maaşlarını bu ay alamadı. Hastane morgunun önünde toplanan yaklaşık 100 temizlik personeli yaptıkları açıklama ile bu duruma tepki gösterdi. Grup adına konuşan temizlik personeli Lütfi Tavuz "Maaşlarımızı zamanında alamadığımız için burada toplandık. İdarecilerimizden birisi karşımıza çıkıp bize bu konu hakkında açıklama yapmıyor. Sürekli geçiştiriyorlar. Ayın 1'inde maaşımızı almamız gerekirken bugün ayın 11'i oldu. Bütün arkadaşlarımız ev geçindiriyor. Hepimizin çeşitli sıkıntıları var. Maaşlarımızı alamadığımız için bu sıkıntılarımızı gideremiyoruz. Bugünlerde gelen elektrik faturalarımızı ödeyemiyoruz. Maaşlarımızı hastane idaresi şirket adına yatırıyor. Şirket bizim hesaplara geçiyor. Ama bu arada oluşan 11 günlük boşluk bizi bayağı bir sıkıntıya soktu. dedi. Taşeron işçilerden Bekir Toksun ise, her ay böyle sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, Çoğumuz asgari ücretle ev geçindiren insanlarız. Hepimizin sıkıntıları var. Bugün bir elektrikçi geldiği zaman biz maaşımızı almadık, elektriği kesmeyin diyemiyoruz. Herkesin bildiği gibi çoğu arkadaşımız kredi çekmiştir, nihayetinde asgari ücretle çalışıyoruz. Banka icra gönderdiği zaman bana icra gönderme diyemezsin. 11 gün dile kolay. Şirkete sorduğumuzda da, evrakları tamamlayamadıklarını söylüyorlar. Bahaneleri bu. dedi. Diğer işçiler ise alkışlarla tepkilerini gösterdiler. Konuyla ilgili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile yapılan görüşmede, temizlik şirketinin 4 kez yanlış fatura kestiği ve evrakları eksik getirdiği için taşeron işçilerin maaşlarında gecikme olduğu ifade edildi.


Taşeron İşçi Son Dakika Haberleri! İşten Çıkarılan Taşeron İşçiler Açlık Grevine Başladılar (11.02.2014)

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde elektrik dağıtım şirketi bünyesinde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan işçiler, işten çıkarılınca açlık grevi başlattı.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde elektrik dağıtım şirketi bünyesinde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan taşeron işçiler, işten çıkarılınca açlık grevi başlattı. Doğubayazıt'ta ihaleyi alan taşeron firma tarafından işten çıkarılan 37 taşeron işçi, çadır kurup açlık grevine başladı. İşçilerden İbrahim Gerez, birilerinin bu olaya bir an önce el atması gerektiğini belirterek, "Açlık grevimizin 4. günü. Yarından itibaren ailelerimizle birlikte açlık grevine devam edeceğiz" dedi. Belediye ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileriyle bazı vatandaşlar da işçilere destek vererek, yaşanan duruma tepki gösterdi.


Taşeron İşçiler, Kadro Taleplerine Destek İstendi

KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın ve dernek şube başkanları, Ankara'ya giderek Bakanlık yetkilileri ve milletvekilleri ile görüştü.

KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın ile İzmir Şube Başkanı Mustafa Can, İstanbul Koordinatörü Figen Akgün, Balıkesir Şube Başkanı, Adıyaman Şube Başkan Yardımcısı Fadıl Erdem, Bingöl Şube Başkanı Sami Uçak, Osmaniye İbrahim Canpolat ve Erzurum Yavuz Seyrekbasan taşeron işçilerin hükümetten yana beklentilerini Başkent Ankara'da Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yanı sıra siyasi partilerin Grup Başkan Vekillerine ve bakanlara aktardı.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ile mecliste görüşen KAŞİP yetkilileri, taşeron işçilere kadro yolunun açılabileceği düzenlemeler hakkında bakanlar kurulunda destek istedi.

Ardından ikinci bir durak olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşen yetkililer burada da benzer sıkıntıları dile getirerek, kadro sorunun aşılması konusunda Bakan Yıldız'ın yardımını talep etti.

Çalışma Bakanlığında da taşeron işçilerin sorunlarını tekrar masaya yatıran ve çözüm önerileri sunan dernek yetkilileri daha sonra Meclisteki tüm partilerin grup başkanvekilleri ile bir araya gelerek taşeron işçilerin sorunlarını siyasilerin çözmesi gerektiğini aktardı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Oktay Vural görüşmeler sırasında yaptığı değerlendirmesinde "Taşeron işçilerin sorunları ile yakından ilgileniyoruz ve bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. KAŞİP'in bu tür komisyonlarda yer almasını bizler de istiyoruz" diyerek taşeron işçi temsilcilerine tam destek verdiğini ifade etti.

Taşeron işçi temsilcileri ziyaretlerine daha sonra Ak Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın ve Barış Ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekilleri ile devam etti.

 

 
 
 
 
0
Share
 
 
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Rize’de Boşanma Oranları Artıyor17 Aralık 2014 Çarşamba 10:38
 • (Özel Haber) Kozalaktan Gelen Şifa17 Aralık 2014 Çarşamba 10:38
 • (Özel Haber) İki Kez Hacca Gitti, Alkolden Ehliyetine El Konuldu17 Aralık 2014 Çarşamba 10:38
 • Gazi Üniversitesi Ve Tübitak’tan Otizmli Çocuklara İlaç Gibi Proje17 Aralık 2014 Çarşamba 10:38
 • Dursunbeyde Deprem17 Aralık 2014 Çarşamba 10:34
 • Çanakkale’de Bayraklar Yarıya İndirildi17 Aralık 2014 Çarşamba 10:34
 • Türkiye Gençlik Ve Spor Konfederasyonu Eskişehir İl Başkanı Azize Yasemin Paşalıgil Oldu17 Aralık 2014 Çarşamba 10:33
 • Iraklı Ailenin Dramı17 Aralık 2014 Çarşamba 10:33
 • KPSS'de ŞOK İDDİA! Kopya çektiler17 Aralık 2014 Çarşamba 10:30
 • Kaliteli Bal Nasıl Anlaşılır ?17 Aralık 2014 Çarşamba 10:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Haber Kenti | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 535 022 27 50 | Haber Yazılımı: CM Bilişim