1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Reina Saldırganı İstanbul'dan Kaçmaya Hazırlanmış
Reina Saldırganı İstanbul'dan Kaçmaya Hazırlanmış

Reina Saldırganı İstanbul'dan Kaçmaya Hazırlanmış

Esenyurt'ta yakalanan Reina saldırganı terörist Masharipov’un İstanbul’dan kaçmaya hazırlandığı öğrenildi

A+A-
Reina'yı kana bulayan ve 39 kişiyi canice öldüren Özbek uyruklu terörist Abdülgadir Masharipov, İstanbul polisinin başarılı operasyonuyla saklandığı evde yakalandı. Saldırının üzerinden 16 gün geçtikten sonra yakalanan terörist, olaydan iki gün sonra polisin elinden son dakikada kaçmıştı.  Masharipov’un yakalanmasından sonra hem soruşturmayı hem de operasyonları yürüten İstanbul Emniyeti’nden üst düzey bir isimin açıklamaları şöyle
 
Saldırının ardından saldırganın kayıplara karışmasıyla birlikte başlatılan çalışmalar için 2 bin kişilik bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu çalışma grubu bir yandan 7 bin 200 saatlik kamera görüntülerini izlerken diğer yandan da Masharipov’un olayın ardından kullandığı 4 taksinin üzerinde inceleme yapılmaya başlandı. Taksilerin güzergâhlarındaki bazı evler ve kafeler tek tek incelemeye alındı. Zeytinburnu’nda Orta Asya kökenlilerin kaldığı mahalleler 24 saat boyunca polis ablukasına alındı. Ayrıca, Başakşehir’in bazı mahalleri ile Beşiktaş’ın bazı bölgeleri 24 saat boyunca polisin izlemesine alındı. Belirlenen şüpheli evler 24 saat boyunca takip edildi. Bu takipler sonunda Masharipov’un kalabileceği evlerin sayısı 5’e düşürüldü. Bu arada geçen pazartesi Masharipov’un eşi ve çocuğu gözaltına alındı. Şüpheliye ulaşmak için ‘kritik eşik’ olarak adlandırılan bu gözaltının ardından evlere yönelik takipler devam ederken eylemcinin izi Esenyurt’taki evde bulundu.
 
KURYEDEN YARDIM İSTEMİŞ
 
Saldırganın Sefaköy’de kaldığı evi terk edip Esenyurt’a geldiği belirlendi. Bu ev, 5 gün boyunca izlemeye alındı. Yakalanmadan 3 gün önce Masharipov’un eve geldiği belirlendi. İstihbarat, evdeki durumu tespit ederken, silah ve mühimmat olmadığı anlaşıldı.
 
İSTANBUL'DAN KAÇMAYA HAZIRLANIYORDU
 
Yakalandığı evin , DAEŞ’in ‘aktarım evi’ olarak kullanıldığı tespit edildi. Örgütün, dünyanın farklı ülkelerinden gelen yabancı savaşçıları Suriye’ye göndermek amacıyla bu evlerde beklettiği ve barındırdığı anlaşıldı.
 
 
Masharipov’un İstanbul’u terk etmeye hazırlandığı ve bu evde kalıp daha sonra kentten ayrılmayı planladığı, bu amaçla bir kuryeden yardım istediği belirlendi. Tacik uyruklu Özbek vatandaşı olan Masharipov’un İstanbul’daki bağlantılarını kuran kişinin halen gözaltındaki ‘Yusuf’ kod adlı İlyas Mamasharipov olduğu anlaşıldı.
 
İlyas Mamasharipov’un, eylemci Abdülkadir Masharipov’u Konya’dan geldikten sonra İstanbul’da karşıladığı tespit edildi. Eylemciye silah temin eden kişinin kimliği belirlendi.
 
Reina’daki eylemden önce keşif yapıldığı iddiası araştırılıyor.
 
Milliyet
Bu haber toplam 380 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

DİKKAT:Tüm yapılan yorumların yasal sorumluluğu yazan okurumuza aittir. Yorumların yazıldığı İp adresleri saklanmaktadır.