• BIST 80.894
 • Altın 100,098
 • Dolar 2,6025
 • Euro 2,8325
 • İstanbul : 19 °C
 • Ankara : 12 °C
 • Bursa : 22 °C
 • Eskişehir : 12 °C
 • Bingöl : 11 °C
 • Bitlis : 7 °C
 • Bolu : 15 °C
 • Burdur : 8 °C

İzmir'in Yeni Körfez Gemileri 2014'te Hazır

İzmirin Yeni Körfez Gemileri 2014te Hazır
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez'de yolcu taşımacılığında kullanılan 60 yıllık vapurların yerine işleteceği modern gemiler için gün sayıyor. Körfez’de daha hızlı ve konforlu ulaşım hedefine adım adım yaklaşan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yalova’daki te

- İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez'de yolcu taşımacılığında kullanılan 60 yıllık vapurların yerine işleteceği modern gemiler için gün sayıyor. Körfez’de daha hızlı ve konforlu ulaşım hedefine adım adım yaklaşan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yalova’daki tersanelerde üretilen yeni yolcu gemilerini kamuoyuna tanıttı. 2014 Ocak sonunda teslim edilmesi gereken ilk geminin yıl sonuna yetiştirileceğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Hem 4 milyon İzmirli ve kente gelen konuklarımıza süratli ve konforlu ulaşım hizmeti sağlayacak olmaktan, hem de Türkiye gemi sanayini bir üst aşamaya yükseltecek bir yatırıma imza atmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

İzmir Körfezi 5,5 ay sonra son teknolojiyle üretilmiş hızlı ve konforlu gemilerden ilkine kavuşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla yürüttüğü proje kapsamında üretilen 15 adet gemiden ilkinin gövde imalatı tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, denizcilik sektörünün temsilcileri ve İzmirli basın mensuplarıyla birlikte Yalova’ya giderek üretimin gerçekleştiği ÖZATA Tersaneleri’nde incelemelerde bulundu. ÖZATA Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, gövde imalatı tamamlanan ilk gemi ile gövde imalatına başlanan ikinci yolcu gemisini inceleyen İzmir heyetine, görevli teknik personelle birlikte bilgi verdi ve gemilerin üretim aşamalarını anlattı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tersanede düzenlenen tanıtımda, yeni gemiler için karar verme aşamasında yaşadıklarını anlatarak, “Bir yolculuğa çıktık. Özdemir Bey, 40 yıla yakın bir süre tersane sektöründe çalışmış, çeşitli kademelerde görev yapmış, sektörü iyi bilen bir arkadaşımız. Bu işe bizimle birlikte o da gönlünü ve yüreğini koydu. Bugün bu gemi imalatıyla Türkiye gemiciliği büyük bir adım attı. Bir sıçrama yaşadı ve yaşayacak” dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, hem 4 milyon İzmirli ve kente gelen konuklarımıza süratli ve konforlu ulaşım hizmeti sağlayacak olmaktan, hem de Türkiye gemi sanayini bir üst aşamaya yükseltecek bir yatırıma imza atmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Projenin sadece 15 geminin alınmasından ibaret olmadığını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Özata Gemicilik’in mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde çalışarak üreteceği gemilerimizin Körfez’e bir an önce renk katmasını diliyorum. Başta emekleriyle bu gemileri yapan işçi kardeşlerimize, teknik personele, Özata şirketinin yönetimine ve emeği geçen Büyükşehir Belediyesi bürokratlarına sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Özata Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven ise havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan “karbon kompozit” malzeme ile yapılan dünyadaki en büyük yolcu gemilerinin İzmir için üretildiğini söyledi. Ataseven, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yatırımının dünya denizcilik sektörünün de gözünü Yalova’ya çevirmesini sağladığını vurguladı. Haziran 2012’de sözleşme imzalandıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak projelendirme çalışmalarına başladıklarının altını çizen Ataseven, şöyle devam etti:

“İzmir’e yakışan güzellikte, konforda ve beklenen teknik kapasiteye sahip, çevreci gemiler yapmak için ortaklaşa çalışmalar yürütmeye başladık. Yola çıktığımız hedefte, çalışmalarımızın sonucunda, İzmir halkının da büyük memnuniyet sağlayacağına emin olduğum, modern çizgilere sahip güzel bir gemi dizayn ettik. Ürettiğimiz model Polonya’da katamaran tekneler konusunda uzman bir laboratuarda yapılan testlerden başarıyla geçti. Bir yandan dizaynımızı hazırlayıp geliştirirken, diğer yandan tersanemizin alt yapısını karbon kompozit üretimi için uygun hale getirmek üzere yatırımlar başlattık. Halen devam eden yatırımlarımızın şu ana kadar oluşan toplam değeri 9 milyon Dolar’a ulaştı. Sanırım proje sonuna kadar bir bu kadar daha yatırımı gerçekleştirmiş olacağız.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karbon kompozit katamaran gemilerin alımı hakkında vermiş olduğu kararın Türk denizciliği adına tarihi önem taşıdığına vurgu yapan Özdemir Ataseven, “Bu karar, Türk denizciliğinin yeni bir segmentte dünyaya hizmet verebilmesi adına en önemli ve isabetli kararlardan biridir. Üretimimiz ilerledikçe başlangıçta cesurca olduğunu düşündüğüm bu kararın tartışılmayacak kadar doğru olduğunu şimdi anlıyoruz. Bu kararın açmış olduğu yol bize bir misyon yükledi. Projenin ana yüklenicisi olarak, yerli üreticilerin bu proje içine dahil edilmesini esas görevlerimizden biri olarak görüyoruz. Ve bu konuda Gemi Mühendisleri Odası Yerlileştirme Komisyonu ve Gemi Sanayicileri Derneği ile birlikte çalışmalarımıza devam etmekteyiz” dedi.

Özata Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, gemilerin dizayn ve üretim kontrolünün, dünyada tecrübesiyle öne çıkan klas kuruluşu Norveç Loydu DNV tarafından yapıldığını söyledi. Ataseven, projenin başında hazırlamış oldukları termin planına göre ilerlediklerini ve herhangi bir gecikme yaşanmadan gemileri İzmir halkının hizmetine sunacaklarını açıkladı.

İŞTE GEMİLERİN ÖZELLİKLERİ

İzmir’in yeni gemileri deniz ulaşımına yeni standartlar da getirecek. Yeni gemiler katamaran gövde tipinde olacak. Ana yapı malzemesi, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, dayanıklı, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük ‘karbon kompozit’ malzemeden olacak. 13 adet geminin işletme hızı (saatte) 18 deniz mili, 2 adet geminin işleme hızı saatte 30 deniz mili olmak üzere 15 adet gemi inşa edilecek. Gemilerin tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği olacak. Bu sayede gemilerin iskelelere yanaşma ve ayrılmaları çok kısa sürede gerçekleşebilecek. Gemiler iç ve dış körfez taşımacılığında İzmir’in ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlandı. İç körfez gemileri 420, dış körfez gemileri 400 kişi kapasiteli olacak. Gemilerde ayrıca fiziksel engelliler için araçlarına uygun yer olacak. Gemilerde büfe ve soğuk-sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri (snack) bulunacak. Gemiler iki katlı olacak. Birinci kat kapalı alan, ikinci kat kapalı ve açık alanlı olacak. Gemide bisiklet parkları bulunacak. Böylece bisiklet kullanıcıları da gemilerde daha rahat bir yolculuk yapabilecek. Gemiler, kurulacak bir merkezden ‘Filo işletme Sistemi’ ile kontrol ve denetim sağlanarak yönetilecek. Aynı sistem aracılığıyla gemideki ve kıyı birimlerinde bulunan ekranlar vasıtasıyla yolcuların bilgilendirilmesi sağlanacak. Gemide ayrıca TV yayınları da izlenebilecek. Gemilerde kablosuz internet donanımı bulunacak.

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

İZMİR'İN YENİ KÖRFEZ GEMİLERİ 2014'TE HAZIR

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Haber Kenti | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 535 022 27 50 | Haber Yazılımı: CM Bilişim